svētdiena, 2016. gada 8. maijs

Kā izvairīties no studiju kredīta

Latvijas valdība piedāvā iespēju iestāties augstskolu un koledžu budžeta vietās. Šīs budžeta vietas ir valsts sponsorētas vietas dažādos studiju virzienos. Ne visas koledžas un augstskolas var piedāvāt šādu iespēju. Tas attiecas tikai uz akreditētām mācību iestādēm. Turklāt budžeta vietu skaits var būt ļoti ierobežots. Tas ir atkarīgs no valsts finansējuma apjoma. Dažādi studiju virzieni saņem dažādu budžeta vietu daudzumu, līdz ar to ir jāpārliecinās, ka jūsu izvēlētais virziens šo iespēju piedāvā. Budžeta vietas parasti tiek piešķirtas labākajiem, tādēļ ir svarīgi labi mācīties jau vidusskolā, lai varētu sasniegt pienācīgo līmeni. Budžeta vietas tiek piešķirtas arī uz citu iemeslu pamata. Ir jāizpēta prasības, lai varētu pieteikties uz budžetu. Jūsu interesēs ir sevi apliecināt, lai savā nākotnē varētu sasniegt vairāk kā esat plānojuši.

Studiju kredīts var sniegt jums iespēju apgūt augstāko izglītību tādās situācijās, kad jums pašiem nav pietiekošu līdzekļu tā darīšanai. Kā zināms, izglītība nav lēta un, lai to iegūtu var nākties saskarties ar finansiālām grūtībām. Tomēr studiju kredīts nav vienīgais veids kā to iegūt, ja savi līdzekļi to īsti neļauj.

Palīdzēt ar studiju maksu var arī stipendijas. Šīs stipendijas var būt ļoti dažādas. Tās var sniegt gan valsts gan Eiropas fondi, arī privātie investori var palīdzēt studentiem ar stipendijām. Šāda stipendija var sniegt nepieciešamo atbalstu un atvieglot studiju maksas segšanu. Stipendijas ne vienmēr ir atkarīgas no tā vai esat labākais savā kursā, tās var būt dažādas un to piešķiršana var būt uz atšķirīgiem noteikumiem un prasībām.

Lai nevajadzētu ņemt studiju kredītu ir svarīgi plānot savas finanses. Daudzi studenti mācās un paralēli strādā. Šādos gadījumos jums ir iespēja savienot algu un, ja saņemat, stipendiju, lai segtu mācību maksu. Parasti vecāki var palīdzēt ar šo maksu. Bet svarīgi arī pašam studentam izturēties atbildīgi un rīkoties tā, lai samazinātu spiedienu gan uz savām gan vecāku finansēm. Studijas ir nepieciešamas nākotnei, ir jārīkojas šīs nākotnes vārdā, tikai tā sapņi par to var piepildīties.