piektdiena, 2016. gada 11. novembris

Vai uzsākt biznesu ar kredīta palīdzību?

Sapnis par savu biznesu ir ne vienam vien. Tomēr bailes no neizdošanās vai līdzekļu trūkums biznesa uzsākšanai attur no turpmākās rīcības. Ja naudas nav pašam, neizdodas atrast investoru vai iegūt naudu no kāda fonda, atliek vien apsvērt domu uzsākt biznesu ar kredīta palīdzību. Tā noteikti ir opcija, kā sākt savu biznesu, bet cik prātīgi ir vēl pirms uzņēmuma nostāšanās uz kājām jau ieslīgt parādos.

Pirms jebkura biznesa uzsākšanas ir biznesa plāns. Šajā plāna ir jābūt skaidri saprotam cik daudz līdzekļu un kam būs nepieciešams. Ja patiešām nepieciešams ņemt kredītu biznesa uzsākšanai, aizņemties vajadzētu primārām lietām, bez kurām biznesa funkcionēšana nav iespējama, piemēram, dažādas iekārtas, kuras ir nepieciešamas preces ražošanai vai klientu apkalpošanai. Sākuma tēriņos nevajadzētu ieskaitīt ekstras, bez kurām varat iztikt. Ja nepieciešams nomāt telpas, lai iekārtotu ofisu, kurā nav paredzēta klientu plūsma, iesākumā var izvēlēties telpas ārpus pilsētas centra un ne tik labiekārtotas, par pieņemamāku cenu. Ja varat iztikt bez sekretāres, atsakies arī no tās. Jo jebkurš bizness apgriezienus uzņem lēnām un jebkurā gadījumā, lai tiktu pie peļņas būs nepieciešams laiks. Un vienmēr jābūt plānām B gadījumā, ja bizness neaiziet kā cerēts. Šādos gadījumos būs labāk, ja nebūsiet milzīgās kredītsaistībās. Labāk sākt ar mazumiņu un augt pamazām.

Uzsākot mazu biznesu, kuru plānojat nākotnē attīstīt, nebūt nevajadzētu spītīgi turēties pretim kredīta ņemšanai. Maza kredīta paņemšana var pat kalpot kā pluss nākotnei. Ja paņemsiet nelielu kredītu, uzsākot biznesu un rūpīgi to atdosiet, nekavējot maksājumus, iegūsiet kreditoru uzticību, ja būs nepieciešams lielāks aizņēmums vēlāk biznesa attīstībai, to iegūt būs vieglāk. Pat ja domājat, ka nebūs vajadzīgs vairāk par vienu aizņēmumu, tāpat vajadzētu saglabāt savu reputāciju aizdevēju acīs. Jo pat lieli un veiksmīgi uzņēmumi ņem aizņēmums, lai ieguldītu savā biznesā un nākotnē. Līdz ar to sava reputācija jātur „tīra”, jo nekad nevar zināt, kad tā būs vajadzīga.

Jauni biznesi, jo īpaši no banku puses, tiek uztverti diezgan skeptiski un līdz ar to jaunajiem spēlētājiem tirgū nebūt nav viegli saņemt kredītu. Tas skaidrojams ar lielo aizdevuma risku, jo diezgan regulāra ir parādība, ka jau pēc gada pavisam nesen sparīgi uzsāktais bizness beidz savu eksistenci to tā īsti nesācis. Ņemot vērā šo statistiku, aizdevēji nevēlas lieki riskēt. Tie aizdevēji, kuri piedāvā aizdevumus jaunajiem biznesiem, prasa diezgan lielus kredītprocentus. Viens no variantiem ir tiešām uzsākt biznesu palēnām ar tiem līdzekļiem, kas ir pieejami un jau pēc gada mēģināt pieteikties aizdevumam. Pat ja tas izdodas ne uzreiz, ir iespējas mēģināt vēlāk atkal. Ja aizdevējam būs pierādījums, ka neesat viena gada brīnums, jūsu iespējas būs reālākas. Ļoti svarīgi piesakot aizdevumu ir skaidri uzskaitīt cik daudz, kam un tieši kāpēc tas ir vajadzīgs. Neviens nevēlas ieguldīt neskaidrībā.

Ņemot kredītu biznesa uzsākšanai svarīgi, lai kredītprocenti „neapēstu” biznesu. Lai jaunā uzņēmuma ikdiena norit tāpēc, lai attīstītos un gūtu peļņu, nevis tāpēc, lai nopelnītu kārtējam kredīta maksājumam. Pavisam grūtos brīžos jāatceras par dažādām kredīta brīvdienām, ko piedāvā aizdevēji un nekādā gadījumā problēmu nedrīkst ignorēt, jo parāds nepazudīs. Lai gan aizdevējs vēlas pelnīt, tomēr arī ar aizdevējiem ir iespējams runāt, jo arī viņi vēlas savu biznesu vadīt pēc iespējas mierīgākā veidā, nevis caur kredītpiedziņas firmām un tiesām.